fotogrametryczna metoda pomiarowa (skaning laserowy)

góra zameczna

Ludzie od dawna szukają sposobów, aby zobaczyć to,co jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Tak wynaleziono szkło powiększające, mikroskop, lunetę , skanery ,radary i wiele innych fascynujących urządzeń. Jednym z takich niezwyczajnych urządzeń jest laserowy skaner lotniczy.   Jest to fotogrametryczna metoda pozyskiwania danych w postaci chmury punktów, które są zapisywane przez  laser odbity od danej powierzchni. Technologia lotniczego skaningu laserowego jest taka sama jak w przypadku naziemnego skaningu laserowego, ale do rzeczy – dzięki tej metodzie mamy możliwość ujrzeć rzeczy niezwykłe.

Powyżej przedstawiam zdjęcie laserowego skanu lotniczego z Gór Sowich ( daleko od Riese )

Między Pieszycami a Rościszowem znajduje się Góra Zameczna – można o niej przeczytać ,że stał tam niegdyś obiekt typu fortecznego z okresu wczesnego średniowiecza. Niektórzy sugerowali, iż rezydowała tam półszlachta trudniąca się zbójectwem. Czy taki wniosek jest słuszny ?   Możemy to sprawdzić wykorzystując  współczesną technologię !

Owo grodzisko znajduje się na szczycie góry. Z lotu ptaka widzimy   głęboki rów, niby fosa tworząca idealny okręg o śr. 47 m. Tu rodzi się pierwsze pytanie ; Po co’ zbójcom’ idealna geometria ? Dodajmy do tego fakt, iż Góra Zameczna usytuowana jest na wschodniej krawędzi pasma gór Sowich, przez co możliwy jest kontakt wzrokowy z przeciwległą górą -Ślęża. Bez wątpienia Ślęża jest górą,na której istnieją miejsca kultu religijnego – można więc przypuszczać ,że Góra Zameczna również jest takim miejscem.

Przyjrzyjmy się bliżej okolicykurchan

W odległości 500 m, na płd/zach od Góry Zamecznej na sąsiedniej górze, na jej szczycie znajdują się dwa tajemnicze miejsca utworzone z kamiennego suchego muru, jedno  w formie kwadratu 30 x 30 m, a drugie w oddaleniu 45 m, o podobnych rozmiarach.

Do tych miejsc z Góry Zamecznej prowadzi stara droga ,na początku grzbietem góry ,następnie przechodzi w budowany dukt kamienny porośnięty drzewami .

Czy jest to miejsce pochówku połączone z kultem religijnym jakiejś dawnej społeczności Słowiańskiej ?

Tak wygląda Góra Zameczna w 3D

grodzisko

I jeszcze jedna zagadka związana z tym miejscem, ale nie ostatnia.

Czy na stoku 'Zamecznej” uprawiano winorośl ? Poniższe zdjęcie może o tym świadczyć, widać na nim wyraźnie ukształtowane tarasy ziemne .Przemawia za tym fakt, iż jest to zbocze południowe !

g tarasy

Data Logger- Frame Detector-G.P.R.